Wykonujemy kompleksowe modernizacje bezpieczeństwa maszyn. Pomagamy w dostosowaniu maszyn do wymagań przepisów krajowych i unijnych, w tym do wymagań minimalnych określonych w tzw. Dyrektywie Narzędziowej i w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r..
W naszej pracy opieramy się na aktualnych normach europejskich, zawierających aktualny stan wiedzy technicznej, dążąc do spełnienia nie tylko wymagań minimalnych, ale i wymagań zasadniczych określonych w Dyrektywie Maszynowej.
Jako punkt wyjścia do modernizacji przyjmujemy raport z przeprowadzonej wcześniej oceny zainstalowanych środków ochronnych (lub z oceny ryzyka), wykonany przez nas lub inną niezależną firmę.
W ramach przeprowadzanych modernizacji realizujemy:
– przygotowanie specyfikacji funkcjonalnej bezpieczeństwa,
– dobór i montaż mechanicznych środków ochronnych (wygrodzeń i osłon),
– dobór, montaż, instalację i konfigurację technicznych środków ochronnych (kurtyn optycznych, skanerów laserowych, urządzeń blokujących, itp.),
– zmiany w szafach sterowniczych, w tym instalację i konfigurację nowych elementów systemu sterowania związanych z bezpieczeństwem (przekaźników bezpieczeństwa, sterowników programowalnych bezpieczeństwa, styczników związanych z bezpieczeństwem, itp.),
– naniesienie wprowadzonych zmian na istniejące schematy elektryczne,
– walidację końcową wprowadzonych lub zmienionych funkcji bezpieczeństwa.
Przykładowa modernizacja magazynu palet:
Modenizacja maszyny – stan przed.
Modernizacja maszyny – stan po.