Zgodnie z Dyrektywą Maszynową (2006/42/WE), producent lub jego upoważniony przedstawiciel musi zapewnić przeprowadzenie oceny ryzyka w celu określenia wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, które mają zastosowanie do maszyny. Zatem maszyna musi być zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem wyników oceny ryzyka.
Za pomocą iteracyjnego procesu oceny ryzyka i zmniejszania ryzyka, o którym mowa powyżej, producent lub jego upoważniony przedstawiciel:
– określa ograniczenia dotyczące maszyny, w tym zamierzonego używania i możliwego do przewidzenia w uzasadniony sposób niewłaściwego jej użycia,
– określa zagrożenia, jakie może stwarzać maszyna i związane z tym niebezpieczne sytuacje,
– szacuje ryzyko, biorąc pod uwagę stopień możliwych obrażeń lub uszczerbku na zdrowiu i prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
– ocenia ryzyko, mając na celu ustalenie czy wymagane jest zmniejszenie ryzyka,
– eliminuje zagrożenia lub zmniejsza ryzyko związane z takimi zagrożeniami poprzez zastosowanie środków ochronnych.
Specjaliści firmy IPAR oferują wsparcie dla producentów oraz firm wykonujących głębokie modernizacje maszyn, przeprowadzając proces oceny ryzyka zgodnie z własną metodą MWR opracowaną na bazie podstawowych zasad Oceny Ryzyka przedstawionych w normie EN ISO 12100. Proces MWR (Metody Współczynników Ryzyka) przebiega w kilku etapach:
Etap 1 – wyznaczenie Pierwotnego Poziomu Ryzyka (PPR) i Wymaganego Poziomu Zapewnienia Bezpieczeństwa (PLr), bez uwzględnienia zastosowanych już środków ochronnych, konieczne dla określenia wymagań dla środków redukcji ryzyka.
Etap 2 – wyznaczenie Aktualnego Poziomu Ryzyka (APR) z uwzględnieniem obecnego stanu zainstalowanych na maszynie środków ochronnych.
Etap 3 – zdefiniowanie niezbędnych działań poprawy bezpieczeństwa i określenie Docelowego Poziomu Ryzyka (DPR) po ich wprowadzeniu.